Till innehåll på sidan

Nu går all information via Stockholms Stads Skolplattformen

Som vi informerade om i slutet på förra läsåret, så kommer vi nu att publicera all information som tidigare låg på klassbloggarna på Skolplattformen. På Skolplattformen kommer även ni vårdnadshavare / föräldrar att se pedagogiska planeringar för era barn och givetvis så kommer ni även åt elevdokumentation - som betyg, omdömen och liknande precis som tidigare.

Det pedagogiska materialet som eleverna arbetar med kommer att finnas i Teams, som är en digital plattform som elever och lärare i åk 4-9 har som gemensam arbetsyta. Du som vårdnadshavare har ingen egen inloggning till Teams. Däremot kan du följa vad som händer genom ditt barns inloggning.

Om ni vill ha hjälp med Skolplattformen så har vi samlat filmer, länkar och kontaktuppgifter till stadens support här https://support.arstaskolan.se/skolplattformen-for-foraldrar-och-vardnadshavare/

Dela:
Kategorier: