Kursportalen en av tre finalister till Digitaliseringspriset

Årstaskolans Kursportalen är utsedd som en av tre finalister i Stockholms stads Digitaliseringspriset, som delas ut på tisdag i Blå Hallen, Stadshuset.

”För att driva den digitala utvecklingen framåt har staden instiftat det årliga Digitaliseringspriset. Det delas ut till medarbetare eller verksamheter i Stockholms stad som använder sig av digitaliseringen som möjliggörare för att öka nyttan för stockholmarna.”
- Från stadens webbplats om priset

Kursportalen byggdes av Micke, vår IT-pedagog, för att först och främst erbjuda kurser inom programmering för vår personal. Men eftersom det inte kostar oss någon extra tid eller pengar, så delar vi givetvis med oss av allt material till alla. Det innebär att vem som helst kan gå de kurser som finns där, när som helst, var som helst.
Nu håller vi tummarna för att vi tar oss hela vägen!

Dela:
Kategorier: