Justitieministern besöker Årstaskolan

I dag tog Årstaskolan emot ett besök av inrikes- och justitieminister Morgan Johansson. Syftet med besöket var att titta närmare på Årstaskolans goda samverkansarbete mellan skolan och andra aktörer, som till exempel polisen, ungdomsgården, fältassistenter, Fryshuset, socialtjänsten och civilsamhället. 
Besöket startade på Årstaviken där Morgan Johansson presenterades inför samverkansgruppen, som berättade kort om sina respektive roller och hur man såg på samarbetet, som är lite av en unik arbetsmodell. Sedan fick flera elever från elevrådet chansen att prata med Morgan Johansson innan ministern och samverkansgruppens deltagare tog buss 160 till Årsta torg, för att titta på närmiljön. 
Besöket avslutades på skolgården på Årstaskolan Årsta torg där pedagoger och barn fick tillfälle att träffa och prata med ministern.

David Spak/SYV

Dela:
Kategorier: