Livia Fränkel på besök hos åk 9 på Årstaskolan

Överlevaren Livia Fränkel var inbjuden till skolan för att träffa våra 9:or och för dem berätta om sitt liv fram till och med när hon skickades till Auschwitz 1944. Livia har hunnit bli 90 år men är glasklar när hon berättar om Europa i stort på 1930- och 40-talet. Eleverna får Livia och hennes familjs öde berättat för sig, hur deras situation gradvis ändrades fram till dess att de skickas till det fruktansvärda koncentrationslägret och står öga mot öga med doktor Mengele.

Vi är mycket tacksamma över att Livia kunde komma till oss och ge oss insikter om och ögonvittnesskildringar av det som varit.

Hennes genomgående budskap överensstämmer naturligtvis med vår människosyn:

Alla människor är lika värda.

Om detta må vi berätta.

Kalle Enström
Rektor Årstaskolan

Dela:
Kategorier: